Staff Directory

Administration

Ashley Smith
School Leader

Kendra Zichterman
Dean of Culture

Lourdes Sanasie
Dean of Students

Sheri Goff
Director of Operations

Laura Moellering
Area Superintendent

Jacoy Wesby-Magee
Administrative Assistant

Thomas Gray
Parent Liaison/Truancy Intermediary

Katie Hahn
Bookkeeper/Payroll Processor

Joseph Clark
Student Services Coordinator

Cathy Jones
Office Support/Education Supervision Assistant

GSRP

Monique Cadet
Director of GSRP

Nicole Dale
Teacher

Toree Harris
Teacher

Hilda Cardoso
Associate Teacher

Tammala Daniels
Associate Teacher

Deepa Ramos
Associate Teacher

Strong Beginnings

Grace Polomcak
Strong Beginnings Lead

Deborah Hurtado
Strong Beginnings Associate

K-2 Community

Molly Domitrovich
Kindergarten Teacher

Amanda Chatwin
Kindergarten Teacher

Kim Truax
1st Grade Teacher

Kennedy Beaty
1st Grade Teacher

Leia Jackson
2nd Grade Teacher

Latorya Mitchell
2nd Grade Teacher

3-5 Community

Daniel West
3rd Grade Teacher

Ariel Koehler
3rd Grade Teacher

Katie Reykjalin
4th Grade Teacher

Latoya Green
4th Grade Teacher

Michelle Westcott
5th Grade Teacher

Elizbeth Hanson
5th Grade Teacher

6-8 Community

Christie Zordell
6th-8th Grade Teacher (Math)

Speciality Faculty

Samantha Sears
Special Education

Cathy Demuth
Special Education Teacher

Cindy Henry
Special Educational Instructional Aide

Nicole Tuinstra
Special Education Supervisor

Anju Makode
Technology Teacher

Dena Maloy
Art Teacher (K-5th)

Ryan Burns
Physical Education Teacher

Dena Maloy
Art Teacher (6-8th)

Support Staff

Carolyn Defrance
Instructional Aide

Diane Thomas
Instructional Aide

Michelle Lane
Instructional Aide

Sinie Bass-Willburn
Instructional Aide

Mary Davis
Instructional Aide

Marnie Heyn
Instructional Aide

Alicia Holub
Instructional Aide

Carolyn Defrance
Restorative Justice Coordinator

Tarasja Sisson
Restorative Justice Coordinator

LaQuisha Taylor
Student Supervision Aide

Martel Burton
Education Supervision Assistant

John Hodge
Education Supervision Assistant

Renee Greer
Education Supervision Assistant

Antoinette Ambre
Behavior Support Personnel

Dominique Anthony
Education Supervision Assistant

Taneshia Palmer
Behavior Support Personnel

Earnestine Robinson
Education Supervision Assistant

Jenny Mendez
Lead School Nutrition Aide

Doris Sanders
Education Supervision Assistant

Timothy Williams
School Nutrition Aide

Bobby Williams
Custodian

Lee Taylor
Bus Driver Aide

Francisca Lopez
School Nutrition Aide

Janelle Harris
Bus Driver

Sean Wright
Custodian

Valarie Young
Bus Driver

Damarco James
Custodian

Doris Sanders
Bus Driver

Teretha Williams
Bus Driver

Jenica Joseph
Speech Language Pathologist